Nesmím létat… „Viva la revolución!“

​Virová nákaza pandemického rozsahu zasáhla naši „Středozem“ silou nebývalou. Nejde ani tak o počet nakažených a zemřelých lidských bytostí, ale o opatření, která byla uskutečněna ve snaze zpomalit šíření oné nebezpečné partikule zvané coronavirus v naší populaci.

Jedno z významných opatření, které nabylo platnosti 16.3.2020, je omezení volného pohybu a cestování obyvatel České republiky. Dotklo se to i nás sportovních pilotů. Létání pro zábavu je dočasně omezeno.

Proběhlo mnoho diskuzí na toto téma a zaznělo mnoho hlasů. Tak, jak je již obyčejem v naší malebné zemičce, každý si nařízení vykládá tak trochu po svém.

Jste-li vlastníkem vlastního letounu, asi vám nic nebrání po rozpuštění ranních mlh nad blaty, vytáhnout svého oře z hangáru a vyrazit vstříc ptactvu nebeskému a odložit současné problémy na jindy. Nepředpokládám, že by na vás po přistání čekala policejní hlídka. A kdyby ano, lakonicky můžete prohlásit, že to byl technický let. Ale…!

Situace, které nyní společně čelíme je unikátní a svým způsobem má i svou pozitivní stránku, ukazuje nám, co jsme zač. Jedna část lidí se snaží vytěžit ze situace co nejvíce pro sebe a nehledí na okolí. Naštěstí ta větší část, a berte to jako můj osobní názor nepodložený statistikami jen pozorováním, se snaží pomoci a respektovat alespoň základně nastolená pravidla. Jsem rád, že se postupně ukazuje, že naše společnost tváří tvář složité výzvě vykazuje spíše pozitivní deviaci.

Jsem pilot a věřte mi, že bych moc rád sedl do kokpitu letounu a vzlétl vysoko a odletěl daleko od humbuku, který zrovna panuje v přízemních výškách. Jenže je tu situace, která vyžaduje solidaritu, empatii a trpělivost. Nepůjdu létat, protože chci být solidární, nepůjdu létat, protože s érem můžu padnou do ornice a zaměstnat část IZS, jehož složky jsou dnes pod nebývalý tlakem. Prostě to vydržím a o to s větší chutí si zalétám, až to bude umožněno.

Jdu si přelousknout něco z teorie. Revoluci pojďme dělat, až virus zmizí a pěkně za tepla vystavme účet našim představitelům, kteří chtějí stát vést jako firmu...

Letu zdar!


Ondra Suchánek

P.S. A jak to vidíte Vy?

LETECKÁ ŠKOLA ROKU

V roce 2014 jsme se umístili na skvělém druhém místě v anketě "Letecká škola roku" ve kategorii škol věnujících se výcviku pilotů ultralehkých letadel.

​​

NAŠI PARTNEŘI


AEROWEB 
Letecký informační server... více

AIRPAL
Stol Zenair letouny...  více

KONTAKT


Mobil:    +420 603 107 704
E-mail:   filip.zejda@seznam.cz
Adresa:  Zbilidy 101, PSČ 58805